برخی از سیاست‌ها و اصول حاکم در مرکز تدوین منابع آموزشی 1.روان و وزین بودن متن؛ 2.زیبایی متن در محتوا و شکل؛ 3.نوآوری در متون با رعایت گفتمان ادبی کهن حوزه؛ 4.توجه به مسایل جدید و روز به‌ویژه در مباحث اعتقادی؛ 5.تغییر در متون معطوف به اصلاح و تکامل؛ 6.متوازن بودن تغییرات در شتاب و کندی؛ 7.تفکیک کتابهای دوره سیکل از دیپلم و بالاتر در حد امکان ؛ با رعایت تراز علمی؛ 8.در نظر گرفتن سطح متوسط طلاب در برنامه ریزی، طراحی و تدوین؛ 9.رعایت حداکثری سرفصلهای مصوب ابلاغی؛ 10.رعایت نگاه تحقیقی و روحیه پژوهشی ، روحیه اخلاقی و معنوی و نگاه تبلیغی ترویجی و اشاعه اندیشه در درون متون ، منابع و کمک درسی؛ 11.تشکیل بانک اطلاعاتی متون موجود جهت اصلاح و تکمیل آنها برای نزدیک شدن به سرفصلها در عین تولید جدید؛ 12.تاکید خاص به بهره‌مندی گسترده از آیات و روایات به اشکال مختلف در دروس مختلف؛ 13.توجه و استفاده حداکثری از سنتهای حسنه حوزه؛ 14.مدنظر قرار دادن تجارب حوزه‌ای، ملی و فراملی؛ 15.مدون کردن تجارب و الگوسازی آنها؛ 16.مد نظر قرار دادن نگرانی ها و حساسیت های بزرگان در برخی متون؛ 17.اجماع نسبی نخبگانی در هر رشته؛ 18.تشکیل بانک اطلاعاتی اساتید و بهره‌مندی از اساتید توانمند، با تجربه مفید و مسلط بر فرهنگ حوزه و استانداردهای تدوین متن آموزشی؛ 19.رعایت تنوع مشارب و مکاتب در گروه ها و رشته‌ها؛ 20.ترکیب«مولف یا مولفان، ناظر علمی، ارزیابان، گروه علمی، اداره استاندارد» در تولید اولیه‌ اثر؛ 21.بهره‌مندی از عقل جمعی و تشکیل سلسله نشست های نقد متون با طلاب و اساتید؛ 22.ایجاد تعامل و حلقه وصل میان کارگروه نقشه جامع رشته ای و کارگروه‌های مرکز تدوین منابع آموزشی از طریق عضویت آنها در این کارگروه ها؛ 23.شناسایی نهادهای دیگر جهت واسپاری و سفارش دادن با نظارت گروه تدوین متون در برخی موارد؛ 24.هماهنگی با مراکز دیگری حوزوی مثل حوزه خواهران، سفیران و جامعه المصطفی و غیره؛ 25.طراحی مدل راهنمای تدریس و کمک درسی برای متون آموزشی؛ 26.طراحی فرایند تدوین و تاکید بر اجرای حداکثری آن در مقام عمل؛ 27.توجیه و بازسازی اساتید نسبت به متون جدید؛ 28.توجیه و ریل گذاری برای پذیرش و زمینه سازی برای متون جدید؛ 29.تدریجی و آزمایشی بودن کار؛ 30.اختیاری بودن نظام جدید با تشویق به فضاهای جدید.
اخبار > مصاحبه با حجت الاسلام والمسلمین حسن خانجانی


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه با حجت الاسلام والمسلمین حسن خانجانی

مصاحبه با حجت الاسلام والمسلمین حسن خانجانی

نام و نام خانوادگی:حسن خانجانی 
استان و مدرسه محل تدریس:قم؛مدرسه علوی و آیت الله بهجت
 سابقه تدریس: 12 سال
 
ضرورت تغییر و بازنگری در متون درسی حوزه را بیان کنید.(لطفا دلایل خود را ذکر فرمایید) 
1.همانگونه که طبق روایات از ما خواسته شده که عالم بزمانه باشیم لذا می طلبد که مطابق زمان از زمان به احسن وجه استفاده نمائیم. پس یکی از ابزارهای آن با متونی سر و کار داشته باشیم که در مدت کوتاه به مقصود برسیم.
2.متون جاری در شرائط آن زمان با آن امکانات آن روز به رشته تحریر در آمده بنابراین نباید جمد فکری داشته باشیم و آن متون در زمانهای متفاوت نوشته شده و هرگز مکمل هم نبود و به نیت آموزش نگاشته نشده است. و تکرار بسیاری از مباحث ادبی وقت زیادی را از طلاب می گیرد.
3.و نکته مهم‌تر اینکه ما با طلاب جدید الورودی روبرو هستیم که با استعدادهای بسیار خوب و عالی که با آموزش و تکنولوژی آموزشی جدید در آموزش و پرورش سر و کار داشتند، لذا قرار است مباحث به این طلاب منتقل شود و برگرداندن اینها به این متون جزیره ای روحیه را کسل و سرعت را بسیار کند و پیشرفت را با مشکل مواجه می کند.
4.و شاید یکی از ادله مهم ضرورت بازنگری، خروجی کار تا حالا بوده است. در یک کلاس 20 نفری مثلا غالبا در نتیجه یک سال تحصیلی افراد کمی به مباحث مطروحه تسلط نسبی دارند. در حالی که در دانشگاه دانشجویانی که رشته ادبیات عرب مشغول اند در مدت کوتاه بیشتر آنها تسلط نسبی به ادبیات پیدا می کند و حال آنکه حوزه عمیق ترین متون ادبیاتی را تحصیل می کنند ولی کمترین نتیجه گرفته می شود.
 
نکاتی که باید در تغییر متون رعایت شود را بیان کنید.
1.به ترتیب از مطالب مقبول و مشهور در نزد علمای ادب و مباحث اختلافی را طوری مطرح شود که برای طلاب یک مطلب مسلّم تثبیت شود سپس در حاشیه و به صورت ارجاعی سایر نظرهای موجود در این زمینه طلاب به صورت تحقیقی ارائه شود.
2.از تکرار غیر مفید پرهیز شود. و مطالب به بیان بسیار شیوا و روشمند با تمارین و تحقیق ارائه گردد.
3.از تکنولوژی آموزشی استفاده شود تا ادبیات که خشک و بی روح است، اشتیاق ایجاد شود.
4.نهایت دقت در کتابت و مباحث لازم است که بشود.
 


٠٩:٤١ - 1395/03/27    /    شماره : ٣٧٩٥٧٥    /    تعداد نمایش : ٢٧٩٢خروج
 

دفتر تدوین متون درسی حوزه‌های علمیه


.:: قم - خیابان جمهوری - ساختمان معصومیه (س) - دفتر تدوین متون درسی حوزه های علمیه ::.

.:: تلفن:32910970 -025 ::.