برخی از سیاست‌ها و اصول حاکم در مرکز تدوین منابع آموزشی 1.روان و وزین بودن متن؛ 2.زیبایی متن در محتوا و شکل؛ 3.نوآوری در متون با رعایت گفتمان ادبی کهن حوزه؛ 4.توجه به مسایل جدید و روز به‌ویژه در مباحث اعتقادی؛ 5.تغییر در متون معطوف به اصلاح و تکامل؛ 6.متوازن بودن تغییرات در شتاب و کندی؛ 7.تفکیک کتابهای دوره سیکل از دیپلم و بالاتر در حد امکان ؛ با رعایت تراز علمی؛ 8.در نظر گرفتن سطح متوسط طلاب در برنامه ریزی، طراحی و تدوین؛ 9.رعایت حداکثری سرفصلهای مصوب ابلاغی؛ 10.رعایت نگاه تحقیقی و روحیه پژوهشی ، روحیه اخلاقی و معنوی و نگاه تبلیغی ترویجی و اشاعه اندیشه در درون متون ، منابع و کمک درسی؛ 11.تشکیل بانک اطلاعاتی متون موجود جهت اصلاح و تکمیل آنها برای نزدیک شدن به سرفصلها در عین تولید جدید؛ 12.تاکید خاص به بهره‌مندی گسترده از آیات و روایات به اشکال مختلف در دروس مختلف؛ 13.توجه و استفاده حداکثری از سنتهای حسنه حوزه؛ 14.مدنظر قرار دادن تجارب حوزه‌ای، ملی و فراملی؛ 15.مدون کردن تجارب و الگوسازی آنها؛ 16.مد نظر قرار دادن نگرانی ها و حساسیت های بزرگان در برخی متون؛ 17.اجماع نسبی نخبگانی در هر رشته؛ 18.تشکیل بانک اطلاعاتی اساتید و بهره‌مندی از اساتید توانمند، با تجربه مفید و مسلط بر فرهنگ حوزه و استانداردهای تدوین متن آموزشی؛ 19.رعایت تنوع مشارب و مکاتب در گروه ها و رشته‌ها؛ 20.ترکیب«مولف یا مولفان، ناظر علمی، ارزیابان، گروه علمی، اداره استاندارد» در تولید اولیه‌ اثر؛ 21.بهره‌مندی از عقل جمعی و تشکیل سلسله نشست های نقد متون با طلاب و اساتید؛ 22.ایجاد تعامل و حلقه وصل میان کارگروه نقشه جامع رشته ای و کارگروه‌های مرکز تدوین منابع آموزشی از طریق عضویت آنها در این کارگروه ها؛ 23.شناسایی نهادهای دیگر جهت واسپاری و سفارش دادن با نظارت گروه تدوین متون در برخی موارد؛ 24.هماهنگی با مراکز دیگری حوزوی مثل حوزه خواهران، سفیران و جامعه المصطفی و غیره؛ 25.طراحی مدل راهنمای تدریس و کمک درسی برای متون آموزشی؛ 26.طراحی فرایند تدوین و تاکید بر اجرای حداکثری آن در مقام عمل؛ 27.توجیه و بازسازی اساتید نسبت به متون جدید؛ 28.توجیه و ریل گذاری برای پذیرش و زمینه سازی برای متون جدید؛ 29.تدریجی و آزمایشی بودن کار؛ 30.اختیاری بودن نظام جدید با تشویق به فضاهای جدید.
اخبار > مصاحبه با حجت الاسلام والمسلمین جواد خواجه زاده


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه با حجت الاسلام والمسلمین جواد خواجه زاده

مصاحبه با حجت الاسلام والمسلمین جواد خواجه زاده

نام و نام خانوادگی:جواد خواجه زاده  
استان و مدرسه محل تدریس:سمنان/ دامغان؛ امام صادق(ع)  
سابقه تدریس: 15 سال
 
ضرورت تغییر و بازنگری در متون درسی حوزه را بیان کنید.(لطفا دلایل خود را ذکر فرمایید) 
ضرورت تحول در حوزه علمیه بدیهی است و یکی از موارد آن بازنگری و تغییر در متون درسی هست کتابهایی همچون صمدیه، سیوطی و مغنی در نحو، هر چند دارای مطالبی خوب و مفید هستند لکن استانداردهای کتب درسی را ندارد، طلاب به جای یادگیری نحو درگیر حل متن هست و خیلی مواقع بعد از خواندن این کتب از نحو مطلبی در نمی یابد.
کتاب مرحوم مظفر در منطق دارای تطویلهای زیاد و نکاتی که برای طلاب پایه دوم مفید نیست، است. مطالب آن کاربردی نیست و طلبه درک نمی کند که منطق چه کاربردی دارد.
کتاب اصول فقه نیز دارای همین مشکل آموزشی نبودن را دارد.
طلاب بعد از کتاب لمعه ، هیچ فهمی از فقاهت نخواهند داشت و فقط به حفظ احکام آن بسنده می شود که هدف فقه نیمه استدلالی نیست ، لازم است کتابی که روش تفقه را به درستی تعلیم دهد ارائه شود و قس علی هذا ....
 
نکاتی که باید در تغییر متون رعایت شود را بیان کنید.
1. لازم است تفکیک سطح آموزشی (سیکل، دیپلم و دانشگاهی) صورت پذیرد.
2. کاربرد هر درس در تفقه ارائه شود و نیز در فهم روایات و آیات
3. در دروس اصول، کاربرد هر قاعده در فقه و نیز حدیث و درایه بیان شود.
4. در دروس فقه نیمه استدلالی و استدلالی، روش‌ها بیان شود.
5. کتابهایی چون سیوطی، منطق، مغنی، اصول، لمعه، رسائل و مکاسب با حفظ مضمون غنی خودشان در علم مورد نظر، بصورتی روشن ، واضح و دقیق و محکم اهداف را ارائه نمایند. الان دیگر هنر این نیست که مرجع ضمیر ده صفحه قبل باشد بلکه هنر ارائه دقیق و متقن موضوعات علم با زبانی روشن و بیانی آسان و محکم و دقیق است.
 
چنانچه نکته دیگری مدنظر حضرتعالی است، مرقوم فرمایید.
توجه به جایگاه اساتید، امنیت شغلی ایشان، ارزیابی دقیق از روش تدریس و عملکرد آنها(ضبط صدا هنگام تدریس و یا فیلم برداری هنگام تدریس) ، تامین امکانات اولیه و ضروری اساتید محترم لازم است.
 


٠٩:٠٩ - 1395/04/02    /    شماره : ٣٧٩٨١٢    /    تعداد نمایش : ٢٥١٠خروج
 

دفتر تدوین متون درسی حوزه‌های علمیه


.:: قم - خیابان جمهوری - ساختمان معصومیه (س) - دفتر تدوین متون درسی حوزه های علمیه ::.

.:: تلفن:32910970 -025 ::.