برخی از سیاست‌ها و اصول حاکم در مرکز تدوین منابع آموزشی 1.روان و وزین بودن متن؛ 2.زیبایی متن در محتوا و شکل؛ 3.نوآوری در متون با رعایت گفتمان ادبی کهن حوزه؛ 4.توجه به مسایل جدید و روز به‌ویژه در مباحث اعتقادی؛ 5.تغییر در متون معطوف به اصلاح و تکامل؛ 6.متوازن بودن تغییرات در شتاب و کندی؛ 7.تفکیک کتابهای دوره سیکل از دیپلم و بالاتر در حد امکان ؛ با رعایت تراز علمی؛ 8.در نظر گرفتن سطح متوسط طلاب در برنامه ریزی، طراحی و تدوین؛ 9.رعایت حداکثری سرفصلهای مصوب ابلاغی؛ 10.رعایت نگاه تحقیقی و روحیه پژوهشی ، روحیه اخلاقی و معنوی و نگاه تبلیغی ترویجی و اشاعه اندیشه در درون متون ، منابع و کمک درسی؛ 11.تشکیل بانک اطلاعاتی متون موجود جهت اصلاح و تکمیل آنها برای نزدیک شدن به سرفصلها در عین تولید جدید؛ 12.تاکید خاص به بهره‌مندی گسترده از آیات و روایات به اشکال مختلف در دروس مختلف؛ 13.توجه و استفاده حداکثری از سنتهای حسنه حوزه؛ 14.مدنظر قرار دادن تجارب حوزه‌ای، ملی و فراملی؛ 15.مدون کردن تجارب و الگوسازی آنها؛ 16.مد نظر قرار دادن نگرانی ها و حساسیت های بزرگان در برخی متون؛ 17.اجماع نسبی نخبگانی در هر رشته؛ 18.تشکیل بانک اطلاعاتی اساتید و بهره‌مندی از اساتید توانمند، با تجربه مفید و مسلط بر فرهنگ حوزه و استانداردهای تدوین متن آموزشی؛ 19.رعایت تنوع مشارب و مکاتب در گروه ها و رشته‌ها؛ 20.ترکیب«مولف یا مولفان، ناظر علمی، ارزیابان، گروه علمی، اداره استاندارد» در تولید اولیه‌ اثر؛ 21.بهره‌مندی از عقل جمعی و تشکیل سلسله نشست های نقد متون با طلاب و اساتید؛ 22.ایجاد تعامل و حلقه وصل میان کارگروه نقشه جامع رشته ای و کارگروه‌های مرکز تدوین منابع آموزشی از طریق عضویت آنها در این کارگروه ها؛ 23.شناسایی نهادهای دیگر جهت واسپاری و سفارش دادن با نظارت گروه تدوین متون در برخی موارد؛ 24.هماهنگی با مراکز دیگری حوزوی مثل حوزه خواهران، سفیران و جامعه المصطفی و غیره؛ 25.طراحی مدل راهنمای تدریس و کمک درسی برای متون آموزشی؛ 26.طراحی فرایند تدوین و تاکید بر اجرای حداکثری آن در مقام عمل؛ 27.توجیه و بازسازی اساتید نسبت به متون جدید؛ 28.توجیه و ریل گذاری برای پذیرش و زمینه سازی برای متون جدید؛ 29.تدریجی و آزمایشی بودن کار؛ 30.اختیاری بودن نظام جدید با تشویق به فضاهای جدید.
اخبار > مصاحبه با حجت الاسلام و المسلمین سعید کاظمی


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه با حجت الاسلام و المسلمین سعید کاظمی

مصاحبه با حجت الاسلام و المسلمین سعید کاظمی

نام و نام خانوادگی: سعید کاظمی
استان و مدرسه محل تدریس: همدان – مدرسه علمیه زنگنه  
سابقه تدریس: 15 سال
 
ضرورت تغییر و بازنگری در متون درسی حوزه را بیان کنید.(لطفا دلایل خود را ذکر فرمایید)
توجه به این نکات :
1. بسیاری از متون حاظر حوزه های علمیه به جهت آموزش کلاس نگارش نیافته و منظور نویسنده از نگارش کتاب تهیه درسنامه آموزشی نبوده است.
2. حجم متون آموزشی جاری در حوزه های علمیه با ساعت مقرر شده با دروس جهت ارائه در مدارس سازگاری ندارد.
3. بسیاری از سرفصلهای مورد نیاز آموزشی مورد توجه جدی واقع نشده است.
4. عدم وجود نظام جامع طراحی شده منطبق بر 1. نیازها 2. ضرورتها 3. جامعه هدف آموزشی (تفاوت تحصیلات ورودی ها –سیکل و دیپلم و دانشگاهی-) 4. زمان آموزشی مارا به این نکته متوجه می سازد که بازنگری در متون درسی امری ضروری و بدیهی است و نیازی به استدلال جهت بازنگری وجود ندارد.
نکاتی که باید در تغییر متون رعایت شود را بیان کنید.
در طراحی نظام جدید آموزشی (بازنگری در متون) باید نکات زیر مورد توجه جدی واقع گردد:
1- باید در تدوین و انتخاب متون به آموزشی بودن متن دقت شود ( هر کتاب پژوهشی خوبی لزوما کتاب آموزشی خوبی نیست )
2- در مدیریت مطالب ارائه شده جهت آموزش باید به مساله زمان کافی و لازم جهت آموزش دقت بیشتری صورت گیرد والبته مساله تناسب مدرک حوزوی با زمان آموزش نیز نباید مورد غفلت واقع گردد.
3- توجه بیشتر و جدی تر به سرفصلهای مورد غفلت در سطح 1 مانند تفسیر – تاریخ – حدیث – لغت و ...
4- طراحی نظام جامع ویژه با توجه به سطح علمی و سنی مخاطبین (جامعه هدف آموزشی) و (توجه به زمان و حجم مطالب و مدرگ دریافتی ) و هم چنین توجه بیشتر به نیازها و ضرورتها
چنانچه نکته دیگری مدنظر حضرتعالی است، مرقوم فرمایید.
1- پرهیز از عجله در ساختار سازی 2- پرهیز از تغییرات موردی بدون توجه به شاکله اصلی و کلی طرح 3- عدم ایجاد ملاحظات غیر ضرور وغیر منطقی در مراحل مختلف تدوین و اجرای طرح 
امیدوارم ان شاالله این تغییر مفید به حال حوزه های علمیه و جامعه اسلامی و مرضی رضای صاحب اصلی حوزه ها واقع گردد.
باتشکر 


٠٩:١٦ - 1395/04/23    /    شماره : ٣٨٠٧٤٧    /    تعداد نمایش : ٢٦٣٨خروج
 

دفتر تدوین متون درسی حوزه‌های علمیه


.:: قم - خیابان جمهوری - ساختمان معصومیه (س) - دفتر تدوین متون درسی حوزه های علمیه ::.

.:: تلفن:32910970 -025 ::.