برخی از سیاست‌ها و اصول حاکم در مرکز تدوین منابع آموزشی 1.روان و وزین بودن متن؛ 2.زیبایی متن در محتوا و شکل؛ 3.نوآوری در متون با رعایت گفتمان ادبی کهن حوزه؛ 4.توجه به مسایل جدید و روز به‌ویژه در مباحث اعتقادی؛ 5.تغییر در متون معطوف به اصلاح و تکامل؛ 6.متوازن بودن تغییرات در شتاب و کندی؛ 7.تفکیک کتابهای دوره سیکل از دیپلم و بالاتر در حد امکان ؛ با رعایت تراز علمی؛ 8.در نظر گرفتن سطح متوسط طلاب در برنامه ریزی، طراحی و تدوین؛ 9.رعایت حداکثری سرفصلهای مصوب ابلاغی؛ 10.رعایت نگاه تحقیقی و روحیه پژوهشی ، روحیه اخلاقی و معنوی و نگاه تبلیغی ترویجی و اشاعه اندیشه در درون متون ، منابع و کمک درسی؛ 11.تشکیل بانک اطلاعاتی متون موجود جهت اصلاح و تکمیل آنها برای نزدیک شدن به سرفصلها در عین تولید جدید؛ 12.تاکید خاص به بهره‌مندی گسترده از آیات و روایات به اشکال مختلف در دروس مختلف؛ 13.توجه و استفاده حداکثری از سنتهای حسنه حوزه؛ 14.مدنظر قرار دادن تجارب حوزه‌ای، ملی و فراملی؛ 15.مدون کردن تجارب و الگوسازی آنها؛ 16.مد نظر قرار دادن نگرانی ها و حساسیت های بزرگان در برخی متون؛ 17.اجماع نسبی نخبگانی در هر رشته؛ 18.تشکیل بانک اطلاعاتی اساتید و بهره‌مندی از اساتید توانمند، با تجربه مفید و مسلط بر فرهنگ حوزه و استانداردهای تدوین متن آموزشی؛ 19.رعایت تنوع مشارب و مکاتب در گروه ها و رشته‌ها؛ 20.ترکیب«مولف یا مولفان، ناظر علمی، ارزیابان، گروه علمی، اداره استاندارد» در تولید اولیه‌ اثر؛ 21.بهره‌مندی از عقل جمعی و تشکیل سلسله نشست های نقد متون با طلاب و اساتید؛ 22.ایجاد تعامل و حلقه وصل میان کارگروه نقشه جامع رشته ای و کارگروه‌های مرکز تدوین منابع آموزشی از طریق عضویت آنها در این کارگروه ها؛ 23.شناسایی نهادهای دیگر جهت واسپاری و سفارش دادن با نظارت گروه تدوین متون در برخی موارد؛ 24.هماهنگی با مراکز دیگری حوزوی مثل حوزه خواهران، سفیران و جامعه المصطفی و غیره؛ 25.طراحی مدل راهنمای تدریس و کمک درسی برای متون آموزشی؛ 26.طراحی فرایند تدوین و تاکید بر اجرای حداکثری آن در مقام عمل؛ 27.توجیه و بازسازی اساتید نسبت به متون جدید؛ 28.توجیه و ریل گذاری برای پذیرش و زمینه سازی برای متون جدید؛ 29.تدریجی و آزمایشی بودن کار؛ 30.اختیاری بودن نظام جدید با تشویق به فضاهای جدید.
اخبار > مصاحبه با حجت الاسلام و المسلمین جعفر قلی عباسی


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه با حجت الاسلام و المسلمین جعفر قلی عباسی

مصاحبه با حجت الاسلام و المسلمین جعفر قلی عباسی

نام و نام خانوادگی: جعفر قلی عباسی
استان و مدرسه محل تدریس: چهار محال و بختیاری
سابقه تدریس: تقریبا حدود 20 سال 
 
ضرورت تغییر و بازنگری در متون درسی حوزه را بیان کنید.(لطفا دلایل خود را ذکر فرمایید
کوتاه کردن و حذف زوائد از کتب که کاربرد در جامعه کنونی ندارد یا اینکه تکرار مکررات است چون جز خسته کردن طلبه و سرخورده کردن طلبه و زمان را طولانی کردن اثر دیگری ندارد و طلبه انگیزه خود را از دست می دهد و از پرداختن به اصول مباحث و مباحث اصولی و مورد نیاز جامعه کنونی جا می ماند .
بعضی کتب باید تغییر عبارتی پیدا کند . به این دلیل که متون سخت نوشته شده و برای اینکه محتوای مطلب را بخواهیم بیان کنیم و از متن بیرون بکشیم کار بسیار سخت و دشوار است و تطبیق محتوا بر متن بسیاری مشکل است در حالی که محتوا یا بسیار آسان است یا مطلب چندانی ندارد که حال برای طلبه مفید باشد یا برای جامعه مفید نیست.
نکاتی که باید در تغییر متون رعایت شود را بیان کنید.
1- روان باشد.
2- متن به اندازه محتوا باشد نه متن کوتاه محتوای بسیار زیادی داشته باشد که نیاز به شرح و توضیح بسیار داشته باشد مثل صمدیه 
3- خیلی سریع اصل مطلب را بیان بفرماید ، چون طلبه های امروزی خیلی حوصله پیچ و تاب مطلب را ندارند
4- از متن محوری تبدیل به محتوا محوری شوند
5- متون کتب بسیاریمفصل نباشد که زمان برای تدریس آنها کم باشد و بعضی از مطالب در آخر سال بماند یا استاد مجبور شود سریع مطالب رابیان کند و یا بسیار خلاصه بیان کند .
6- طوری باشد در هر پایه اول مطالب آسان در وسط سال سخت و مشکل باشد ودر آخر سال نیز کتب به سمت آسان شدن بروند چون طلاب خسته هستند.
چنانچه نکته دیگری مدنظر حضرتعالی است، مرقوم فرمایید.
در هر روز بیش از چهار کلاس برای طلبه پیش بینی نشود تا طلبه بتواند 1. مطالعه کند 2. مباحثه کند 3. پژوهش کند 4. روی مطالب ارائه شده مطالعه و تحقیق بیشتر کند.
ولی لازم نیست همه چیز را درس گذاشت و باید بعضی از مطالب راخود طلاب دنبال کنند که ازدیاد کلاس در سال باعث خستگی طلاب نشود.
 با تشکر از عزیزان زحمت کش . 
 


٢١:٣٠ - 1395/04/23    /    شماره : ٣٨٠٨٣١    /    تعداد نمایش : ٢٦٢٩خروج
 

دفتر تدوین متون درسی حوزه‌های علمیه


.:: قم - خیابان جمهوری - ساختمان معصومیه (س) - دفتر تدوین متون درسی حوزه های علمیه ::.

.:: تلفن:32910970 -025 ::.